تمیز کردن منقل بصورت اصولی

تمیز کردن منقل

منقل ذغالی یکی از لوازم گردشگری تفریحی است که می تواند جمع های خانوادگی و دوستان را دور هم جمع کند. انواع کباب روی این وسیله می پزید و اوقات خوشی را دور هم می گذرانید. با وجود تمامی خوشی هایی که در این لحظات شاد دارید، پس از اتمام تفریح نوبت به تمیز کردن منقل می رسد. این کار نیز بسیارمهم است که حتما بموقع انجام دهید تا در دفعات بعدی نیز از این وسیله بی نظیر استفاده کنید و کارایی و عمر آن را حفظ کنید.

تمیز کردن منقل ذغالی

چگونه منقل را تمیز کنیم که کارایی و عمر آن حفظ شود. پیش از پاسخ به این سوال بهتر است دقت کنید منقل باکفیفیتی خریده باشید تا براحتی تمیز شود. چه منقل هیزمی و چه کباب پز گازی می بایست پس از استفاده بدرستی تمیز شوند.

‌تمیز کردن منقل ذغالی

بطورخلاصه، مهمترین کاری که می بایست انجام دهید این است که خاکستر و زباله های داخل منقل را خالی کنید. زیرا ماندن طولانی مدت خاکستر داخل منقل در طولانی مدت آن را خراب می کند و کارایی قبل را نخواهد داشت. بنابراین خاکستر را حتما تمیز کنید تا از آسیب به فلز و منافذ آن پیشگیری شود. بنابراین این وسیله همچون سایر لوازم خانگی که همیشه استفاده می کنید نیاز به نگهداری مناسب دارد. این کار نیاز به ابزارهایی دارد که بهتر و سریعتر منقل را تمیز کنید.

خالی کردن خاکستر و زباله های داخل منقل

 

ابزارهای تمیز کردن منقل هیزمی

داشتن ابزارهای مناسب به شما کمک می کند منقل خود را براحتی تمیز کنید و برای استفاده های بیشتری دوام و عمر داشته باشد. مهمترین ابزارهای تمیزسازی منقل هیزمی عبارتند از:

  • یک قاشق به منظور پاک کردن خاکستر از منقل
  • یک جفت انبر به منظور برداشتن بقایای بزرگتر
  • کاردک برای پاک کردن بقایای ذغال
  • استفاده از چنگال درصورت نیاز
  • فرچه یا اسکاج مناسب

البته قرار دادن منقل داخل محافظ در مواقع عدم استفاده از منقل نیز پیشنهاد می شود.

مراحل پاک سازی منقل

  • اگر منقل شما دارای توری و گریل است مانند منقل تاشو کتابی ابتدا آن را جدا کرده و به مدت چند دقیقه در آب داغ یا آب جوش قرار دهید تا مواد چسبیده به آن خیس خورده و شل شوند تا براحتی بتوان آنها را جدا کرد. سپس به کمک فرچه یا اسکاج مناسب مواد باقیمانده روی آن را از بین ببرید.
اینم حتما بخون:  تعمیر چکه کردن شیر سماور

مراحل پاک سازی منقل

  • ممکن است طی مرحله قبلی، مواد سوخته روی آن از بین نرفته باشد. در این صورت به کمک فویل آلومینیومی می توانید مواد سوخته و باقیمانده روی توری کباب را پاک کنید. درصورتیکه مدتی طولانی مواد روی آن باقیمانده، می توانید توری را در محلول آب و سرکه بخیسانید و سپس به کمک فرچه تمیز کنید.
  • ذغال ها را از منقل ذغال خارج کنید و دور بریزید. زیرا زغال و خاکستر باقیمانده آلوده است. ممکن است بقایایی از زغال و خاکستر به دیواره های منقل چسبیده باشد که با کاردک آنها را پاک می کنیم. درصورتی که این مواد را از دیواره ها پاک نکنید در طی حرارت دیدن های بعدی ممکن است گازهای سمی از آنها منتشر شود.

خارج کردن ذغال ها از منقل

  • سپس می توانید منقل را با آب و مایع ظرفشویی شستشو دهید. البته شستشو با آب و مایع ضروری نیست اما می توایند برای کامل کردن فرایند تمیز کردن منقل، این کار را نیز انجام دهید.

 

فواصل زمانی تمیز کاری منقل

اینکه هر چند وقت یک بار منقل یا کباب پز را تمیز کنید بستگی به میزان استفاده شما از این وسیله دارد. اگر منقل متعلق به شماست و در فصول بهار و تابستان بسیار به طبیعت می روید، باید زود به زود و در دفعات بیشتری آن را تمیز کنید. زیرا نباید خاکستر روی گریل انباشته شده یا مواد غذایی و آلودگی روی منقلو گریل باقی مانده باشد. زیرا این آلوگی ها به مرور سبب از کار افتادگی و کاهش عمر منقل می شود. بنابراین فواصل زمانی برای تمیز کردن این وسیله دقیقا بستگی به میزان شما خواهد داشت. امیدوارم از این مقاله لاوا مارکت نهایتا استفاده را برده باشید.

یوسف اسمری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.