مقایسه سماور زغالی با سماور برقی و گازی

مقایسه سماور زغالی

وقتی در مقایسه سماور زغالی نسبت به سماورهای برقی و گازی دقت کنید، می بینید که سماورهای هیزمی می توانند چه کاربردها و استفاده های متنوعی در جاهای مختلف داشته باشند. از این گذشته امروزه با توجه به مقرون به صرفه بودن سوخت این محصولات، طرفداران بسیاری را بدست آورده است. لاوا مارکت در اینجا مقایسه ای اصولی از مدل زغالی سماور، نسبت به دیگر مدل های برقی و گازی خواهد داشت و نکات مثبت استفاده از این محصولات را نیز توضیح می دهد.

کلیات سماورهای زغالی

کار با سماورهایی که با حرارت زغال یا چوب روشن می شوند، بسیار ساده و آسان است. فقط کافیست طبق دستور و بطور صحیح تمام اجزا را در جای خودشان نصب و فیکس کرد. پس در هر مکان رو باز یا بسته ای که قرار است محصول در آنجا روشن شود، سماور را قرار داده و مخزن آتشدان را بوسیله زغال یا چوب و غیره پر کنید.
واقعا استفاده و روشن کردن سماور زغالی در دل طبیعت یا سفر یک لذت و آرامش دل انگیزی به شما می دهد و می توان از طعم چایی فوق العاده تازه، خوش عطر و آتشین بهره مند شد. این مراحل بطور کامل در ویدئوهای آموزشی سایت لاوا مارکت نمایش داده شده است.

کلیت مقایسه سماور زغالی

 

مزایا و مقایسه سماورهایی با سوخت زغال

در مقایسه سماور زغالی با دیگر سماورها، برخورداری از ویژگی حمل آسان در سفر یا کمپینگ بسیار قابل توجه است. اصلا هیچ کدام از دیگر انواع برقی و گازی سماورها در مسائل گردشگری و تفریحی کاربردی ندارند و فقط بیشتر برای مصارف خانگی طراحی و ساخته شده اند. در صورتی که این سماور یکی از بهترین گزینه ها برای لوازم سفر است و سوخت آن را هر جای طبیعت می توان یافت. مثلا چوب، برگ و شاخه های ریزی که در جنگل ریخته شده به وفور پیدا می شود، بسته های از زغال آماده نیز در اکثر مغازه ها موجود است.
همانطور که در مقاله معرفی سماور زغالی نیز توضیح دادیم، جدا شدن اجزای مختلف سماور، جابه جایی و نظافت آن را واقعا آسان می کند و کمترین فضا را در بین دیگر وسایل سفرتان می گیرد.

 

اینم حتما بخون:  طرز استفاده از سماور ذغالی

 

مقایسه سماور زغالی و گازی

 • نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که بسیاری از نقاط ایران هنوز از نعمت داشتن گاز بی نصیب مانده اند. خوب در این مناطق خرید یک سماور گازی عملا بی فایده است و باید سراغ خرید سماور زغالی بروید.
 • در سفر نمی توانید سماور گازی را با خود همراه کنید. زیرا طراحی اکثر آنها به گونه ای است که قطعات از هم جدا نشده و همچنین در دل طبیعت یا کوهستان و محوطه باز ویلا، نمی توان یک سماور گازی را راه اندازی کرد.

مقایسه سماور زغالی و گازی

 

 • کلا از مقوله سفر نیز که بگذریم، سماور زغالی چه در محوطه بسته و چه در محوطه باز منزل، قابل روشن شدن هستند.
 • برای حمل این نوع سماور به حیاط یا ایوان خانه، نیازی نیست مانند سماور گازی، از یک شیلنگ طولانی برای استفاده از گاز داشته باشید و خیلی راحت، سوخت مورد نیاز سماور در زیر مخزن آب گذاشته می شود.
 • قطعا هر از چندگاهی سماور گازی نیاز به سرویس شدن پیدا می کند. مثل خرابی شمعک، خرابی ترموکوپل، بد سوختن قسمت آتش، خطر خاموش شدن ناگهانی شمعک و انتشار گاز و غیره.
 • سماورهای مدل زغالی بی خطر هستند و هر موقع سوخت به پایان برسد، هیچ گاز سمی در فضا منتشر نمی شود .
 • در هنگام استفاده از سماور مدل گازی باید دائم حواستان به ایمن بودن شیلنگ متصل به آن باشد. زیرا با کمی غفلت نسبت به این موضوع ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به بار آورد.
 • فراهم کردن سوخت سماور زغالی، هزینه چندان زیادی را از مصرف کننده نمی برد. در حالیکه برای استفاده از سماور گازی، متحمل پرداخت پول گاز آن هم به مقدار خیلی بیشتر از زغال هستید.

خرید سماور زغالی

مقایسه سماور زغالی و برقی

 • اگر کنترل هزینه ها برایتان از با اهمیت ترین مسئله ها به حساب می آید، بهتر است این نوع سماور را انتخاب کنید. زیرا زغال و چوب، طبیعتا قیمت کمتری نسبت به انرژی گران قیمتی مثل برق دارد.

مقایسه سماور ذغالی و برقی

 

 • چای آتیشی با سماور هیزمی و زغالی بهتر آماده می شود و در طبیعت براحتی قابل استفاده است.
 • در استفاده از سماور برقی اگر اتصال برق در بدنه سماور به خاطر وجود آب یا آسیب دیدگی سطح بیرونی بوجود آید، امکان برق گرفتگی نیز وجود دارد.
 • برخی از نواحی کشور هنوز فاقد وجود برق هستند. پس در اینگونه مناطق خرید سماورهایی با سوخت زغال، منطقی و کاربردی تر است.
 • محصولات برقی بسیار گران تر از محصولات زغالی هستند و البته در هر مکان رو باز مثل حیاط منزل، طبیعت، کنار دریا و غیره امکان روشن کردن سماور برقی را ندارید.
 • یکی از ایرادهای متداول در مدل های برقی محصولات این چنینی این است که بعد از مدتی به خاطر نشت آب در مسیر المنت ها، دستگاه عمر کوتاهی داشته و نیاز به تعمیر پیدا می کند.

مقایسه سماورهای ذغالی لاوا

اینم حتما بخون:  راهنمای خرید سماور ذغالی

 

سماورهای زغال سوز لاوا مارکت

در بالا به طور کامل مقایسه سماور ذغالی با دیگر انواع گازی و برقی را توضیح دادیم، پس با این تفاسیر می توان به خوبی لزوم استفاده کاربردی از سماورهایی از نوع زغال را در همه محیط ها درک کرد. اگر شما نیز برای تهیه این نسل از سماورها اشتیاق دارید و جای وسیله ای مانند سماور زغالی را در منزل یا لوازم ضروری سفر خود خالی می بینید، حتما به صفحه محصولات لاوا مارکت در قسمت گردشگری و تفریحی مراجعه کنید.
معمولا تمام مدل ها از جنس و سایز متفاوتی برخوردار هستند که معرفی مختصری از آنها را در پایان ذکر می کنیم:

 • مدل سماور آلومینیومی زغالی را داریم که بدنه آن مقاومت نسبتا بالایی در برابر حرارت از خود نشان می دهد.
 • مدل سماور گالوانیزه و ضد زنگ محصول نیز موجود بوده که از محفظه ۵ لیتری برخوردار است. مقاومت و ماندگاری این محصول نیز در برابر آتش قابل توجه است.
 • سماور استیل زغالی، کیفیت بسیار بالایی دارد و در ابعاد ۵ و ۸ لیتر ساخته شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات لاوا مارکت، حتما با ما تماس بگیرید.

یوسف اسمری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.