سفت شدن شیر سماور (دلایل+ رفع مشکل)

سفت شدن شیر سماور

اگه دقت کنید کمتر خونه ایرانی رو می بینید که سماور نداشته باشه. چراکه تهیه چای و دمنوش جزو جدایی ناپذیر ما ایرانی ها هست. اما سماور هم مثل هر وسیله دیگه ای نیاز به نگهداری داره. در مقالات قبلی نکاتی درمورد تمیز کردن سماور و رفع چکه شیر سماور گفتیم. اینجا می خواهیم دلایل سفت شدن شیر سماور و راه های رفع این مشکل رو بررسی کنیم.

۳ دلیل مهم سفت شدن شیر سماور

حتما براتون پیش اومده، وقتی بعد از جوشیدن آب سماور خواستید شیر اون رو باز کنید، بسختی باز میشه یا اصلا باز نمیشه. درواقع شیر سماور خیلی سفت شده! این اتفاق معمولا بطور ناگهانی برامون پیش میاد و سردرگم میشیم چرا اینطوری شده. این اتفاق معمولا صرفا به یک دلیل نیست و بلکه ۳ دلیل اصلی داره که در ادامه لاوا مارکت براتون نوضح میده دلایلش چی هست.

جرم گرفتن مسیر شیر

معمولا بعد از چندین ماه یا چندین سال کار سماور (فرقی نداره سماور زغالی باشه یا سماور گازی و برقی)، لوله و مجرای دسته شیر سماور دچار جرم گرفتگی می شه. البته مدت زمان دقیق جرم گرفتن بستگی به میزان سختی آب، طول زمان گچ گرفتن آن، قطر لوله شیر داره. بنابرایرن، به مرور زمان، این مسیر و سوراخ داخل دسته پر می شه و آب از این مسیر براحتی قابل عبور نیست. مسیر عبور آب پر می شه و شیر سماور بدرستی کار نکرده و سفت می شه.

 

اینم حتما بخون:  طرز تهیه چای آتیشی در طبیعت

 

سفت شدن شیر سماور بدلیل هرز شدن پیچ سماور

سماور از قطعات کوچک و حساسی تشکیل شده که هریک نقش مهمی در کارکرد نهایی آن دارن. هرز شدن، آسیب و مستهلک شدن هریک از قطعات بخصوص در سماورهای غیراستاندارد و قدیمی بسیار اتفاق میفته.

آسیب دیدن قطعات سماور

شیر سماور یکی از قطعات حساس سماور هست که همچون برخی اجزای داخلی و حساس دیگر بیشتر آسیب می بینه. معمولا شیر سماور در مدت زمان کمتری آسیب می بینه. بنابراین ممکنه سفت شدن شیر سماور بدلیل آسیب دیدن شیر سماور باشه. بخصوص ولی چنین مشکلی دیدید، به هیچ وجه با آچار و فشار آوردن بیش از حد سعی نکنید اون رو باز کنید. چون ممکنه این قطعه یا سایر قطعات وابسته دچار آسیب بیشتری بشن.

رفع مشکل سفت شدگی شیر در سماورها

۳ روش معمول برای رفع این مشکل دارید که اصولی تره.

گچ و رسوبات سماور رو تمیز کنید

اولین و راحت ترین روش برای رفع مشکل که خودتون بتونید از عهدش بربیاید، این هست که جرم گیری سماور انجام بدید. بعد از اینکه گچ و رسوب های سماور رو از بین بردید، می تونید اول مهره زیر شیر رو با استفاده از انبردست باز کرده و نری شیر رو خارج کرده و اون رو تمیز کنید. همچنین چه بهتر که قسمت داخلی سوراخ شیر رو هم تمیز کنید. می تونید برای تمیز کردن راحت تر، بخشی از دستمال رو از یک سو وارد و از سوی دیگه خارج کنید تا بخوبی تمیز بشه.

اینم حتما بخون:  طرز استفاده از سماور ذغالی

هرزی شیر رو رفع کنید

بعضی وقتا حتی با تمیز کردن گچ و رسوبات، باز هم شیر سماور همچنان سفت هست و براحتی باز و بسته نمیشه! در این صورت ممکنه با گذشت زمان شیر سماور هرز و سفت شده باشه. در این مواقع بهتره شیر رو با انبردست باز کنید و نری و شیارهای اون رو بدقت به کمک یک مسواک بلااستفاده تمیز کنید. بعد از تمیزکاری می تونید نری و سوراخ داخلی رو به کمک روغن مایع روغن کاری کنید و سپس، شیر سماور رو ببندید.

به تعمیرکار مراجعه کنید

اگه دو روش قبلی مشکل شیر رو حل نکرد، بیشتر از این تلاش نکنید چون ممکنه باعث آسیب دیدن سماور شما بشه. اینجاست که باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا مشکلو حل کنه. چون مهمترین دلایل و راه حل های رفع باز نشدن شیر سماور رو براتون گفتیم و دلیل دیگه ای نمی تونه داشته باشه. اما رفع این مشکل در بسیاری موارد نیاز به تجربه یک تعمیرکار داره تا براحتی این کارو براتون انجام بده. می تونید به این صفحه مراجعه کنید و از متخصصین کمک بگیرید.

یوسف اسمری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.