تست دودکش انواع بخاری (هیزمی، نفتی و گازی)

تست دودکش بخاری

خیلی از ما با شروع فصل گرما ممکن است نگرانی درمورد بخاری های دارای دودکش داشته باشیم. بنابراین تست دودکش بخاری یکی از اقدامات ضروری و اولیه در هنگام استفاده از بخاری هیزمی و انواع دیگر بخاری است. در اینجا سعی می کنیم نکاتی را درمورد آزمایش دودکش بخاری نام می بریم که برای تمامی بخاری های زیرمجموعه لوازم سرمایش و گرمایش بخصوص انواع بخاری ارائه دهیم. این نکات را بخوانید و حتما بکار ببرید.

ضرورت تست دودکش بخاری

با وجود اینکه در برنامه ها و اخبار تلویزیونی بخصوص در فصل های سرد، نکات زیادی درمورد تست دودکش گفته می شود اما همچنان همه ساله شاهد اتفاقات ناگوار گازگرفتگی هستیم. بنابراین بسیار ضروریست که این مورد را تبدیل به قانون کرده و پیش از روشن کردن بخاری هیزمی، نفتی و گازی به آن توجه کنیم.

 

 

 

نصب صحیح دودکش بخاری یکی از ضرورت های اولیه پیش از انجام آزمایش کارکرد صحیح دودکش بخاری است. زیرا با نصب صحیح دودکش بخاری دیگر شاهد نشت گاز مونوکسید کربن نیستیم. زیرا این گاز کشنده بی رنگ و بو است و به این راحتی قابل تشخیص نیست. حتی اگر تمامی نکات را در هنگام نصب دودکش رعایت کرده اید، پیشنهاد می کنیم حتما نکات آزمایش دودکش برای انواع بخاری چه بخاری زغالی و چه بخاری گازسوز را رعایت کنید.

نکات اطمینان از دودکش بخاری

هنگام استفاده از هریک از وسایل گرمایشی ازجمله انواع بخاری چوبی، بخاری نفتی گازوئیلی یا بخاری گازی، نکات زیر را درمورد دودکش درنظر داشته باشید:

  • درصورتی که از چندین بخاری یا وسایل گرمایش استفاده می کنید حتما برای هر وسیله دودکش استاندارد و مجزا و دارای کلاهک درنظر گرفته شود. کلاهک دودکش بهتر است به شکل اچ باشد تا هم سبب پیشگیری از افتادن شی از بالا به داخل آن شده و هم بدیلی وزش های احتمالی باد و طولان دچار سوختن ناقص گاز نگردد.
  • یکی از تست های دودکش بخاری این است که پیش از نصب دودکش، حتما مسیر دودکش را چک کنید. برای اینکار یک شی کوچک را به طناب ببندید و از دودکش پشت بام به داخل دودکش بیندازید. درصورتی که این شی در محل نصب بخاری موردنظر مشاهده شد یعنی مسیر باز است. بنابراین هرچند وقت یک بار می توانید مسیر دودکش را کنترل کنید تا شی یا پرنده ای در آن گیر نکرده باشد و از مسیر عبور دود مطمئن شوید.
  • به منظور چک کردن مکش دودکش می توانید یک کبریت را آتش زده و مقابل لوله بخاری که قصد نصب دودکش را دارید بگیرید. درصورتی که شعله آتش به سمت بالا برود، مکش دودکش درست کار میکند و جای نگرانی نیست. اما ممکن است تغییری در شعله مشاهده نکشده یا شعله به سمت اتاق بازگردد که این نشان دهنده عملکرد نادرست دودکش خواهد بود.

تست های بیشتر درمورد دودکش انواع بخاری

درمورد محکم بودن لوله بخاری در محل و عدم وجود درز در محل اتصال و نصب به یکدیگر مطمئن شوید. در تصویر زیر مشخص است که دو لوله بدرستی به هم متصل نشده و این امر سبب پخش گاز مونوکسید کربن در اتاق و نهایتا خفگی می شود.

تست اتصالات دودکش بخاری

  • از مهمترین نکات تست دودکش بخاری این است که پس از نصب بخاری و روشن کردن آن، باید لوله بخاری گرم باشد. در این حالت پس از گذشت دقایقی از روشن شدن بخاری اگر دست خود را به لوله بزنید حتما باید گرم باشد. درصورتی که به لوله دست زدید و گرما احساس نکردید، احتمالا دودکش عملکرد درستی ندارد. بنابراین حتما آن را جدی بگیرید و دوباره اتصالات را بررسی کنید.
  • حتی اگر اطمینان دارید لوله بخاری و اتصالات آن بدرستی کار می کند، حتما راهی برای تهویه هوا باز بگذارید. مثلا سعی کنید دریچه های باز کولر را نبندید تا تهویه طبیعی هوا صورت گیرد. نیم باز گذاشتن یک پنجره کوچک یا درب کوچک بصورتی که مطمئن شوید بسته نمی شود نیز راه مناسبی برای ایجاد تهویه طبیعی هوا خواهد بود.

آزمایش اتصالات لوله بخاری

  • سعی کنید تا حد امکان از دودکش های غیردیواری یا غیرثابت استفاده نکنید. درصورتی که مجبور به استفاده از آنها هستید، حتما مطمئن شوید بصورت صحیح متصل شده اند. همچنین مطمئن شوید فاقد مواد قابل اشتعال و از جنس گالوانیزه دراای مقاومت فیزیکی مناسب باشند. این نوع دودکش ها تا حد امکان بهتر است کوتاه و مستقیم باشد و همچنین قسمت اتصالات بطورکامل محکم بوده و قابل نفوذ نباشد.

اتصال لوله بخاری مستقیم

استفاده از بخاری های استاندارد دودکش دار

بخاری هایی استاندارد هستند که دارای ویژگی های زیر باشند:

  • سایز بخاری متناسب با فضای مورداستفاده انتخاب شده باشد.
  • از فروشنده مورداعتماد که سال ها در این حوزه فعالیت دارد خریداری کنید.
  • جنس فلزات استفاده شده در بخاری مجاز باشد.
  • محفظه مناسب برای لوله بخاری درنظر گرفته شده باشد.

پیشنهاد ما برای شما این است که از بخاری های زیر دیدن کنید. تمامی این بخاری ها قابلیت اتصال استاندارد دودکش را دارد. برای انواع فضاها می توانید مدل با سایز موردنظر خود را انتخاب کنید. اگر مایل به خرید بخاری ارزان هستید، بخاری هیزمی انواع مدل های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

علاوه بر مدل های فوق، می توانید از مدل های بخاری نفتی دیدن کنید و درصورت تمایل خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طرز استفاده صحیح و استاندارد هریک از محصولات و خرید آنها می توانید با شماره درتماس باشید.

یوسف اسمری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *