نکات نصب دودکش بخاری هیزمی

نصب دودکش بخاری هیزمی

نصب دودکش بخاری هیزمی در آغاز زمستان هر سال، از آن دسته نکاتی است که اگر به بهترین شکل اجرا شود می تواند علاوه بر حذف خطرات ناشی از دوده در هوا، فصل سرما را برای ساکنین بسیار گرم و خوشایند کند. زیرا هوا تکمیل کننده فرآیند سوخت بخاری هیزمی است و به همین دلیل باید همیشه از طریق دودکش به بیرون از محیط بسته هدایت شود.
هر وسیله ای که تولید گرما می کند اگر به شکل صحیح نصب نشود، خطراتی را به دنبال خواهد داشت. بخاری هیزمی هم به همین شکل است، توجه کنید اگر بخصوص در پیاده سازی نکات روشن کردن بخاری هیزمی دقت لازم را داشته و اصولی پیش بروید، هرگز خطری متوجه شما نخواهد شد. اگر می خواهید بصورت حرفه ای از نکات نصب دودکش بخاری تبعیت کرده و نصب درست آن را اجرا کنید، تا انتها این مقاله از گروه صنعتی لاوا مارکت را با دقت بخوانید.

نحوه نصب صحیح بخاری هیزمی چگونه است؟

انتشار و استشمام گاز بسیارسمی منوکسید کربن، عواقب بسیار خطرناک و غم انگیزی را در طی سالیان متعدد برای برخی از خانواده ها به بار آورده است. این در حالی است که همواره نکات مختلف نصب صحیح انواع بخاری از جمله بخاری های هیزمی از سوی کارشناسان به مردم آموزش داده شده است.
پس منطقی ترین راه برای جلوگیری از چنین حوادث ناگوار، همان اصل مهمی است که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، یعنی توجه بسیار زیاد به نصب دودکش بخاری هیزمی که در این مقاله به جزئیات آن می پردازیم.

نصب صحیح دودکش بخاری زغالی

اگر به مقاله روشن کردن بخاری هیزمی در وبلاگ گروه صنعتی لاوا مارکت مراجعه کنید می بینید که کارشناسان با تجربه ما چقدر بر نکات نصب دودکش بخاری، آن هم بصورت کاملا دقیق و اصولی تاکید کرده اند. هنگام نصب لوله بخاری زغالی در نظر گرفتن موارد زیر کاملا ضروری است:

 • اگر عملیات نصب صحیح بخاری هیزمی را بدرستی و با حوصله انجام دهید، در طی استفاده از این وسیله هم گاز سمی به محیط پس داده نمی شود و هم از سوختن ناقص هیزم جلو گیری خواهد شد.
 • بخاری هیزمی باید در مکانی از منزل گذاشته شود که اطراف آن هیچگونه لوازم اشتعال زا نباشد.

اصول استفاده از بخاری هیزمی

 • حتما سایز لوله بخاری و ارتفاع آن بر طبق دهنه بخاری طراحی شده باشد و از فیکس شدن دهنه هر دو طرف لوله به بخاری و دهنه روی دیوار کاملا مطمئن شوید.
 • کلاهکی که برای روی پشت بام و بمنظور تخلیه دود و گازهای ناشی از سوخت چوب ها تهیه می شود، باید حتما مقداری از کف پشت بام بالاتر باشد. این فاصله از سوی متخصصان نصب، استاندارد حدود یک متر تعیین شده است.
 • از آنجا که تعداد بیش از حد زانوها در مسیر گذر دودکش، در نحوه عملکرد صحیح بخاری اختلال ایجاد می کند پس بهتر است تعداد زانوها، به اندازه نیاز نصب دودکش درنظر گرفته شود.

مهمترین احتیاط های نصب دودکش بخاری هیزمی

نصب صحیح بخاری هیزمی مستلزم پیاده سازی دقیق مجموعه ای از کارها است که باید حتما قبل از استفاده از لوازم سرمایش و گرمایش بخصوص این لوازم، آنها را بدانید. بنابراین برای جلوگیری از برخی خطرات که از طریق دودکش بخاری متوجه افراد می شود، در زیر لیستی از احتیاط های مهم را در اختیارتان قرار می دهیم:

 • یکی از نکات نصب دودکش بخاری هیزمی، پرهیز از قرار دادن دودکش در فضای سرپوشیده حیاط خلوت است. زیرا بدلیل عدم خروج گازهای سمی در فضای باز، خطرآفرین خواهد شد.
 • بجای استفاده از دودکش هایی با جنس آلومینیوم، حتما از دودکش های گالوانیزه ای که ضدزنگ نیز باشند استفاده کنید.
 • یکی از خطرناک ترین طراحی ها برای دودکش، باریک کردن قسمت انتهایی آن است که به سمت پشت بام رفته است. پس حتما دقت کنید اندازه قطر، در همه جای این وسیله هم اندازه باشد.
 • گاهی موقع ترمیم ساختمان و گچ کاری و غیره می بینید که مقداری از مصالح وارد محفظه دودکش می شود، بنابراین بعد از اتمام این قبیل کارها حتما محفظه لوله بخاری و دودکش را کاملا بررسی کنید.
 • بررسی دقیق محفظه داخل دودکش برای خروج دود هم یکی از موارد بسیارمهم در نصب صحیح بخاری هیزمی است.
 • اگر در محل زندگی خود نیاز به چند عدد دودکش برای وسایل مختلف دارید، به هیچ وجه دودکش را در آنها مشترک نکنید. هریک از وسایل باید دودکش مجزا و مخصوص به خود را داشته باشد.
 • گاهی در مسیر عبور دودکش به جای دیوار، پنجره وجود دارد و هیچ راه چاره ای برای عبور دودکش از این مکان ندارید. باید برای جلوگیری از حرارت خیلی زیاد به پنجره که منجر به سستی یا شکستگی آن می شود، فاصله مورد نیاز یعنی یک متر را با پنجره رعایت کنید.

احتیاط در هنگام نصب بخاری هیزمی

استفاده از بخاری هیزمی استاندارد برای نصب دودکش

یکی دیگر از نکات نصب دودکش بخاری هیزمی، استفاده از بخاری با قطر لوله استاندارد است. طراحی بخاری هیزمی لاوا با رعایت استانداردهای لازم انجام شده است. در تمامی بخاری های زغالی لاوا بعنوان بخاری هیزمی ارزان این نکته رعایت شده است:

اگر قصد مشاهده سایر مشخصات این محصولات و خرید هریک از آنها را دارید، وارد لینک های درج شده شوید. همچنین برای انتخاب بهتر محصولات می توانید راهنمای خرید بخاری هیزمی را مطالعه نمایید. برای پاسخگویی به سایر سوالات در هنگام خرید محصولات می توانید با شماره در تماس باشید.

یوسف اسمری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *