معرفی انواع سماور: برقی، گازی، نفتی و زغالی

انواع سماور

همه می دونیم که انواع سماور برای جوش آوردن آب و برای تهیه نوشیدنی های داغ بخصوص چای استفاده میشه. این وسیله از قدیم تاکنون به شکل های مختلف سماور زغالی، سماور نفتی، گازی و برقی تولید و استفاده می شده. امروز هم در کنار سماور گازی و برقی که در اغلب نقاط کشور استفاده میشه، همچنان دو نوع دیگه یعنی نفتی و ذغالی بخصوص در طبیعت قابل استفاده هستند. این سماورها سنتی تر هستند و همچنان طرفداران خاص خودشون رو دارن.

ورود انواع سماور به ایران

تولید و ورود انواع سماور به ایران

سماورها در ابتدا توسط روس ها در قرن هجده میلادی تولید شده و بعنوان یکی از آثار هنری روسیه از این وسیله کارراه انداز تقدیر می شه. همچنان هم روسیه سماورهای زیادی رو به کل دنیا صادر می کنه. از این سماورها برای آماده سازی انواع چای، قهوه و نوشیدنی های گرم مختلف استفاده می شه.
اما ببینیم انواع سماور چطور به ایران راه پیدا کرد؟ این وسیله در دوران پادشاهی نادرشاه وارد ایران شد و محبوبیت زیادی پیدا کرد. رفته رفته با استقبال ایرانیان به نوشیدن چای و استفاده همیشگی از اون باعث شد در دوره قاجارها دستور ساخت این وسیله به صنعتگران ایرانی داده شد و خط تولید اون در ایران هم شروع شد!
از اون زمان تا الان، سلیقه و ذوق ایرانیان در تولید این وسیله هم شکوفا شده و سماورهای زیادی به نام ایران ثبت شدند. هنر ایرانی در ساخت سماور ایرانی همراه شده و سماورها با نقش و طرح های بی نظیر تولید و روانه بازارهای ایران و جهان شدند.

سماورهای موجود در بازار ایران

در بازار ایران انواع سماورهای داخلی و خارجی یافت میشه زیرا ما ایرانیان طرفداران چای بخصوص چای آتیشی هستیم. این سماورها در جنس، کاربرد، نوع سوخت و انداره های مختلفی تلید شده و برای جوشاندن آب استفاده میشن. بطور کلی سماورها رو براساس سوخت مصرفی به ۴ نوع زغالی، نفتی، گازی و برقی دسته بندی می کنیم.

انواع سماور زغالی

سماور ذغالی

اولین نوع سماور که از ورق های مختلف استیل آلومینیوم،‌ برنج، مس و گالوانیزه و حتی طلا ساخته میشد، سماور ذغالی بود. این سماور قابل حمل هست و در مواقع گردشگری تفریحی کاربرد داره. در مسافرت و مهمانی و هر جایی که جمعی دور هم هستند کاربرد داره. هر قسمتی که سایر سماورهای امروزی دارند، در این سماورهای ابتدایی هم بوده و هست. شاید بتوان بهترین نوع سماور رو این سماور نامید، چون همه می دونن چای تهیه شده با این سماور طعم بسیار دلنشینی داره.

اینم حتما بخون:  نکات خرید و انتخاب بخاری هیزمی

انواع سماور نفتی

انواع سماور نفتی

مدت های زیادی پس از سماورهای هیزمی، این سماورها تولید و به بازار وارد شدند. حتی این سماورها محبوبیت بیشتری بدلیل تهیه سوخت راحت پیدا کردند. ساختار این نوع سماور دقیقا مانند سماورهای زغالی بود و صرفا بجای زغال در مخزن سوخت، نفت استفاده می شد. البته ناگفته نماند که این سماورها مشکلات زیادی داشتند و رفته رفته با تغییرات فنی زیادی تولید می شد.
استفاده این سماورها هم در محیط های عمومی و هم در منازل رایج شد. تولید این سماورها در ایران به اندازه ای زیادی شد که بسیاری از کشورها آن را از ایران خریدرای می کردند.

انواع سماور گازی

سماور گازی

سماورهای گازی نیز از انواع سماورهای قدیمی اما با قدمت کمتر از دو نمونه قبلی هستند. این نوع سماورها همچنان یکی از پراستفاده ترین سماورها در کشور ما هستند. بخصوص پس از توسعه لوله کشی گاز شهری و کمتر شدن ذخایر نفتی، سماورهای نفتی کمتر استفاده شده و درعوض این سماورها محبوب شدند.
این سماورها نسبت به نفتی مزایای نحوه کار راحت و ‌کاهش خطرات احتمالی هستند که محبوبیت بیشتری نیز یافتند. همچنین این نوع سماورها کمتر دچار مشکلات فنی می شوند. اما نسبت به سماورهای ذغالی و نفتی قابل حمل نیستند و محدودیت دارند.

انواع سماور برقی

سماور برقی

بعنوان جدیدترین انواع سماورها هستند که با انرژی الکتریکی کار خود را انجام می دهند. مزیت این سماورها تنوع مدل ها و کاهش زمان جوش آوردن آب نسبت به سایر مدل ها است. امروزه آشپزخانه های مدرن از این نمونه ها استفاده می کنند. اما مشکلات فنی بیشتری در این سماورها مشاهده می شود.

سماور زغالی از کجا بخریم؟

لاوا مارکت بعنوان تولیدکننده لوازم گردش و سفر، بهترین سماورهای زغال سوز در مدل های متنوع را تولید و آماده فروش با بهترین قیمت قرار داده است. ارسال این محصولات بصورت رایگان برای شما مشتریان عزیز انجام می شود. این محصولات در جنس های متنوع تولید شده و به فروش می رسد. اگر بدنیال سماور ارزان هستید، حتما از مدل های درج شده در سایت دیدن فرمایید. درصورتیکه هرگونه سوالی در این زمینه دارید،‌ می توانید ازطریق اطلاعات درج شده در صفحه تماس با لاوا مطرح کنید.

یوسف اسمری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.